Kanada McGill Üniversitesi'nden Taylor Bell başkanlığındaki gökbilimciler tarafından ışığı neredeyse hiç yansıtmayan bir gezegen bulundu. Hubble Uzay teleskobu ile keşfettikleri ve WASP-12b kod ismini verdikleri Güneş sisteminin dışında yer alan gezegenin siyah bir gaz devi olduğunu bildirildi.

1400 IŞIK YILI UZAKLIKTA

WASP-12b Dünya'dan bin 400 ışık senesi uzaklıkta yer alıyor ve Güneş Sistemi'nde en büyük gezegeni olan Jüpiter'den ortalama iki kat daha büyük.

BİR SENESİ BİZE GÖRE 1 GÜN

Etrafında döndüğü yıldıza çok yakın olmasından dolayı keşfedilen gezegenin yıldızının etrafında 1senelik döngüsünün bitirmesi, Dünya’daki bir günlük harekete denk geliyor.

ATMOSFER SİMSİYAH

Kısa mesafesi ve hızlı hareket etmesinden dolayı gezegen yüzeyinin 2600 dereceye kadar ısındığı öngörülüyor. Işığı emenin ise simsiyah atmosferindeki maddeler olduğu tahmin ediliyor.

GÜNEŞTE 11 YILDAN SONRA EN GÜÇLÜ PATLAMA GÖRÜLDÜ

Diğer yandan, Güneş'te 2008 yılından şimdiye kadar görülen en güçlü patlamanın yaşandığı belirtildi.
Dün, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) tarafından yapılan açıklamada, Güneş'te 2 büyük patlamanın olduğu ifade edildi.

Birinci patlamanın X2,2, ikinci patlamanın ise X9,3 olarak değerlendirildiği patlamalarda, 2 büyük patlamanın da Güneş'in AR 2673 bölgesi olarak isimlendirilen yerde gerçekleştiği bildirildi.

Açıklamaya göre, X9,3 büyüklüğündeki patlama, Aralık 2008 tarihinden itibaren 11 senelik güneş hareketinde meydana gelen en güçlü patlama olduğu belirtildi.