Sahtekarların son yöntemi ise oldukça şaşırtıcı... Türkiye çapında hizmet veren ilan siteleri üzerinden satışa sundukları elektronik ürünleri kapıda ödeme yöntemiyle alan müşteriler, açtıkları kutuda satın aldıkları eşyaları beklerken A4 kağıdıyla karşılaşıyor.

Yaşanan son dolandırıcılık olayı, İstanbul Bahçelievler'de yaşandı. Mağdur Mehmet Karagöz, Türkiye'nin önde gelen ilan sitelerinden birinde "kuzeynet34" nickine sahip bir satıcının oyun 470 TL fiyatlı konsolu ilanını gördü ve satın almak için mail yoluyla iletişime geçip, sipariş verdi. Kapıdan ödeme yöntemiyle ödemesini gerçekleştiren Karagöz, aldığı kutudan oyun konsolu beklerken bir paket A4 kağıdıyla karşılaştı ve neye uğradığını şaşırdı.

Dolandırıldığını anlayan mağdur Karagöz, soluğu mahkemede aldı. Karagöz, avukatı Yasin Altuntaş aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu ve İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak "Kuzeynet34" nickine sahip kişi dahil 3 sanık hakkında dava açıldı.

Öte yandan Kredi Kartı kullananlar online alışveriş yapabilmeniz için son 10 gün kaldı.

Kredi kartı ile sanat dünyada alışveriş yapmak için yeni düzenlemeler getirildi. Kredi kartı kullananların 17 Ağustos'tan sonra bu alışverişlerine devam edebilmeleri için bankaya müşteri onayı vermeleri gerekiyor.

BDDK tarafından verilen karara göre, bundan sonra, bankalar müşterilerine online alışveriş özelliği kapalı olacak şekilde kredi kartı gönderecek. Kredi kartı alan vatandaş ise bankası ile irtibata geçerek online alışveriş için müşteri onayını vererek kartı kullanmaya başlayacak. Kredi kartı elinde olan vatandaşlar ise 17 Ağustos'a kadar bankalarına onay vermesi gerekiyor.

BANKA MÜŞTERİLERİNE UYARI

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) kredi kartları ile banka kartlarının online alışveriş sitelerinde kullanımına dair müşterileri uyardı.