Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliği yeniledi. Buna göre suç oluşturan içerikler için filtreleme sistemi kullanılacak. Erişim kayıtları internet sağlayıcısı tarafından 2 yıl saklanacak. SMS ve benzeri yöntemlerle kullanıcıları tanımlanacak ve filtreleme sistemine ek olarak güvenli internet hizmeti sunulacak. Bu arada internet kafeye girişler için de yaş düzenlemesi yapıldı. Yapılan düzenleme 12 yaşından ve 15 yaşından küçük çocukları ilgilendiriyor.

İNTERNET KAFELERDE YAŞ DÜZENLEMESİ

İnternet toplu kullanım işyerlerine 12 yaşından küçükler, ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecekler, 15 yaşından küçükler ise yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20:00’dan sonra işyerlerine alınmayacaklar. İşyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamayacak.

SUÇ TEŞKİL EDEN İÇERİKLER İÇİN FİLTRELEME SİSTEMİ

Bu gün yayınlanan Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre, internet toplu kullanım sağlayıcıları ile ticari amaçlı internet toplu kullanım sağlayıcıları; konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak amacıyla içerik filtreleme sistemini kullanacaklar. Erişim kayıtlarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydedecekler ve iki yıl süre ile saklayacaklar.

KULLANICILARI SMS’LE TANIMLAYACAKLAR

Özellikle kamuya açık alanlarda ücretsiz şekilde internet erişimi sağlayan toplu kullanım sağlayıcıları, kullanıcıları kısa mesaj servisi (SMS) ve benzeri yöntemlerle tanımlayacak şekilde sistemler kuracaklar.