Sosyal medya yapılan terör propagandası ve bu sorunun üstesinden gelmek için Instagram saldırgan yorumları otomatik olarak engellemek için yeni bir özellik başlattı.

Filtre hem yayınlarda hem de canlı videoda çalışıyor ve küfürlü veya rahatsız edici bulduğu yorumları engelleyecek. Bununla birlikte, yeni bir spam filtresi de tanıtıldı ve her ikisi de makine öğrenimi ile güçlendirilecek.

FACEBOOK'DA GÜNDE 70 BİN İÇERİK SİLİYOR

Sosyal medyada terörist söylemlere karşı yetli kadar mücadele etmediği gerekçesiyle suçlanan ve şiddet, dayak, kendini asma, çocuk tecavüzü gibi suç ve aşırılık içeren şiddet görsellerini yayınlandığı bir mecra haline gelen Facebook, müşterilerine bahsi geçen paylaşımlarını kaldırma çalışmalarına start verdi.

Sosyal mecrada terörizm ile mücadelede yapay zekanın tek başına yeterli olmadığını belirten Facebook, karmaşık algoritmalar üzerinde çalıştığını, terörizm içeren paylaşımların henüz yüklenmeden silinebileceğini açıkladı.

Facebook, Londra'daki terör saldırısının sonrasında sosyal medya araçlarını teröristler için bir düşman bölge haline getireceklerini belirttiler. İngiltere Başbakanı Therasa May sosyal medya şirketlerini uyarması üzerine facebook harekete geçti.