Teknolojinin gelişmesi ile birlikte işleri kolaylaşan dolandırıcılar, teknik bilgilerle insanları mağdur etmeye devam ediyorlar. Özellikle kişilerin bankacılık bilgilerini ele geçirebilmek adına mail, telefon, kart kopyalama gibi yöntemleri sıklıkla gerçekleştiren dolandırıcılar günümüzde ise sahip sosyal medya hesapları çalınmaya başladı.

Kullanıcıların hesapları ele geçirilerek kullanıcıların adına paylaşımlar yaparak, söz konusu hesap sahiplerine büyük maddi manevi zararlar veriyorlar. Son günlerde ise dolandırıcılar, Instagram'dan gelmiş gibi gözüken mesajlar atarak bilgileri kopyalama yöntemine başvudular. 

Dolandırıcıların yeni yöntemi şöyle; telefonunuza gelen mesajda, Instagram kullanıcı adınız yer alarak güvenlik şartlarını ihlal ettiğiniz ve bu nedenle Instagram'ın hesabınızı askıya aldığı söyleniyor. Hesap sahibinin siz olduğunu doğrulamanız için de "aktivasyon bağlantısı" şeklinde size bir link veriliyor.Unutmayın; size mesaj göndererek ya da telefondan ulaşarak herhangi bir sosyal medya hesabınıza ilişkin bilgileri paylaşmanızı, ya da "şu linke tıklayın" tıklayın diyerek sizi bir yerlere yönlendirmeye çalışılan şeylere itibar edip dikkate almayın.

kaynak: ShiftDelete