Bilim insanları, çogu sektörde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyor. Yapılan keşiflerin en yenisi, insan bedeninin içini gösteren yeni bir kamera oldu. İcat edilen bu kamera, doktorların dahili araştırma yaptıkları sürede endoskop gibi tıbbi cihazların vücudun içerisindeki ilerlemesini izlemelerini kolaylaştırma amacı ile tasarlandı.

YENİ İCAT VÜCUDUN İÇERİSİNDE BULUNAN IŞIK KAYNAKLARINI BULUYOR

Genellikle tıp dünyasında günümüzde çok fazla yüksek fiyatlı röntgen gibi inceleme metotlarından faydalanılıyor. Yeni icat, vücut içerisindeki ışık kaynaklarını bulmada kolaylık sağlayacak. Bu şekilde endoskop aletinin uzun esnek tüpünün ışıklı ucu bulunarak, kaydedilen ilerleme takip edilebilecek.

ARTIK DOKTORLARIN İŞİ DAHA KOLAY

Edinburgh Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kev Dhaliwal, YAPTIĞI AÇIKLAMADA, ‘İcat edilen bu kameranın çeşitli alanlarda kullanılabilme özelliği var. Cihazın yerinin bulunması, sağlık hizmetlerinde gerçekleştirilen pek fazla uygulama için ciddi bir önem taşıyor’ ifadelerini kullandı.

DOKUNUN 20 SANTİMETRE ALTINA KADAR AYDINLATILMASINI SAĞLIYOR

Bu yeni kamera ile gerçekleştirilen testlerde, prototip cihazın, normal koşullarda dokunun 20 santimetre altına kadar nokta ışık kaynağını izleyebildiği görülüyor.