Facebook, Fransa'da yanlış haberler yaydığı bildirilen 30 binden fazla sahte hesabı kapattı.

Facebook'un resmi blogundan açıklama yapan kurumun güvenlik ekibi yöneticisi Şebnem Şaik, aldatıcı bilgiler ve yanlış haberler yaydıkları belirlenen siteleri kapattıklarını belirtti.

Şaik, "Fransa'da, yaptığımız iyileştirmelerle, 30 binden fazla hesaba karşı önlem aldık." ifadelerini kullandı.

Yaptıkları düzenlemenin her sahte hesabın kaldırıldığı anlamına gelmediğini vurgulayan Şaik, etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Şaik, yanlış bilgi yayan hesapların daha çok insanları mali olarak yanıltmak için kullanıldığını kaydetti.

Facebook gün geçtikçe yeni güncellemeler yaparak kullanıcılarına yeni özellikleri ile buluşturmaya devam ediyor.

Facebook Sahte Haberlere Dur Diyecek!

Facebook’un haber yayından sorumlu olan başkan yardımcısı Adam Mosseri kamuoyu ile bir bilgi paylaştı.

Paylaşılan o bilgide sitede açıklır pencere şeklinde bir belirme olacağı ve bunun sayesinde kullanıcıların sahte haberleri rahatlıkla tespit edebileceğini ifade etti.

KULLANICILARA DETAYLI BİLGİ SAĞLANACAK

Facebook’ta çıkarılacak olan yeni özellik sayesinde hakkında bölümü tıklanarak haber sitesi veya gelen haberler ile ilgili detaylı bilgi alınması sağlanabilecek. Hakkında bölümü sayesinde kullanıcılar detaylı bir bilgiye ulaşacak.

İLK OLARAK 14 ÜLKEDE DEVREYE GİRECEK

Facebook’un haber yayından sorumlu olan başkan yardımcısı Adam Mosseri bu uygulamanın çalışması Amerika Birleşik Devletleri genel seçimi sırasında başladığını söyledi. Mosseri’’ seçim sırasında yayılan yalan haberler ile başa çıkmak ve bize gelen şikaeyetler neticesinde böyle bir çalışma gerçekleştirdik’’ dedi.

Facebook’un yapmış olduğu yeni özellik ilk olarak şu ülkelerde yürürlüğe girecek: Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Filipinler, Brezilya, İtalya, İngiltere, Tayvan.

Kaynak: AA