Çok uzaklarda değil sadece 1990'ların başında bilim insanları, kuantum fiziğini kullanmasıyla ışınlanmanın mümkün olabileceğini açıkladılar. Fakat o zamanlardan beri, çalışmalar kuantum laboratuvarları dışına çıkamadı malesef. Sadece geçtiğimiz yıl, iki ayrı grup, dünyanın ilk kuantum ışınlanmasını laboratuvar dışarsında gerçekleştirildiği belirtildi.

Şimdi ise Çinli bilim insanaları bu süreci üç,beş adım daha ileriye götürdü. Dünya'daki bir fotonu (elektromanyetik alanın kuantumu, ışığın temel "birimi" ve tüm elektromanyetik ışınların kalıbı olan temel parçacık) 500 kilometreden uzaktaki bir uyduya ışınladıklarını açıkladılar.

Micius isimli uydu, dünyadan atılan tek fotonların kuantum durumlarını algılayabilen oldukça hassas bir fotoğraf alıcısıdır. Çin, dünyanın ilk kuantum telekomünikasyon uydusu Micius'u geçen sene fırlattı. Çok kapsamlı kuantum iletişim testleri yapacak olan uydu, Çin'in 2040'da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının bir parçası olacağı belirtildi. Şimdi gerçekleştirilen ışınlama ise uydunun bu özelliğinin ilk başarısı.

Öte yandan Nasa geçtiğimiz günlerde 10 yeni dünya bulduğunu açıklamıştı.

NASA 10 YENİ DÜNYA ADAYI BULDUĞUNU RESMEN AÇIKLADI

NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu’nun Cygnus takım yıldızında deneylediği yeni kanıtlardan 219’unun güncel gezegen adayları olduğu bildirdiğini duyurdu. Bunlardan 10 tanesin de Dünya’daki gibi hayatı barındırma ihtimali olduğu iddia ile ilan edildi. taş ve kayadan yüzeye sahip olduğu tahmin edilinilen 10 gezegenin suya sahip olmak için yıldızlarından yeterli miktarda uzaklıkta olduğu söylendi.