Science Daily'de yer verilen habere göre Washington Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, bataryası bulunmayan cep telefonunu icat ederken, en modern hücresel iletişim araçlarında var olan, enerji açı basamağını ortadan kaldırdı.

Ekibin, bataryasız cep telefonuyla Skype aramaları da yaptığı, bunun, ticari ve hazır içeriklerle hazırlanan prototipin, konuşmayı alıp iletebildiği ve merkez istasyonla iletişim kurabildiğini gösterdiği ifade edildi.

Konuşmanın yarattığı küçük titreşimlerden fayda sağlayan bataryasız cep telefonu prototipinde, kullanıcı "aktarma" ve "dinleme" durumları arasında geçiş yapmak için bir butona basıyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Bilim adamlarıda idrar ile şarj olan telefon bataryası üretmişti.İngiltere'nin Bristol kentinde bilim insanları idrardan elektrik enerjisi üreten bir sistem geliştirdi.

ATIK SU VE İDRARDAKİ BAKTERİLERLE BESLENİYOR


BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Bristol Robotics şirketinin tasarladığı sistemde elektro-aktif mikroorganizmalarla dolu silindirler bulunuyor. Mikroorganizmalar, atık su ve idrardaki bakterilerle besleniyor. Beslenme esnasında da elektronlar açığa çıkıyor.

BAZI SEYYAR TUVALETLERDE DENENECEK

Sistem, İngiltere'de bu hafta yapılan Glastonbury Müzik Festivali'ne gönderilen bazı seyyar tuvaletlerde denenecek.

İngiltere'de büyük paraların yatırıldığı bu projeye ilgi yüksek ilk başta saçma bir fikir gibi görünsede ilerleyen dönemlerde daha çok kıymetinin anlaşılacağı belirtildi.