Sosyal Medya Uzmanı Cem Karahüseyin, "verified account" olarak tanınan, Türkçe'ye "onaylanmış hesap" olarak geçen profillerin Facebook, Twitter, instagram ve Google+ gibi platformlarda uzun süredir varlıklarını sürdürdüklerini açıkladı.

Türkiye'de hala onaylanmış hesap profilini önemsemeyen birçok kurum ve marka olduğuna ifade eden Karahüseyin, mavi tik işareti almanın sahte hesapların önüne geçerek kullanıcıların doğru iletişimi resmi hesaplardan yapmalarını sağladığını belirtti.

Mavi tik alan hesapların hepsinin resmi olamadığını açıklayan Karahüseyin, bir takım fotoğraf, belge ve grafik programları yardımı ile hazırlanan sahte nüfus cüzdanı örnekleriyle manipüle yapılarak sahte hesapların onaylatıldığını açıkladı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hakan Fidan ile 55 siyasetçinin kimlik bilgilerini ve e-posta içeriklerini internette yayınlayan FETÖ ile bağlantılı ‘Börteçine’ adlı siber hacker çetesi çökertildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nün 23 Mayıs'ta 7 ilde yaptığı ortak operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. Polis, kendilerine milliyetçi süsü veren FETÖ'cü hacker çetesiyle ilgili gündeme gelecek bilgi ve belgelere ulaştı. 'Börteçine' adlı çete, 15 Temmuz darbe girişiminden 5 gün sonra TBMM kurumsal e-mail adreslerine 'Phishing' (oltalama) yöntemiyle sızdı. Bu e-maillerden ulaşılan ve çoğu, devletin "Gizli" kalması gereken bilgilerinden oluşan çok sayıda belge, çetenin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

ŞANTAJ YAPTILAR

FETÖ'cü çetenin işlediği belirlenen suçlarının şunlar olduğu öğrenildi:

- Bakan ve milletvekillerinin sosyal medya hesapları ele geçirelerek bu hesaplarla bağlantılı olan cep telefonu numaraları paylaşıldı.

- 15 Temmuz'dan sonra tutuklanan FETÖ'cülerin serbest bırakılmasını, bırakılmadığında ise yeni bir darbe girişiminin olacağını söyleyerek şantaj yaptılar.