Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 2018 yılında Adil kullanım kotasının kaldırılacağını söylemişti. Bakan Arslan 2017 yılında ise bir bölüm çalışmalarının yürürlüğe gireceğini aktarmıştı.

Adil Kullanım kotasında sona doğru yaklaşıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni getirmiş olduğu düzenlemeyi internet servis sağlayıcılarına bildirdi. Kota aşımı ve internet hız sınırında değişmeler oldu.

İnternette almış olduğunuz tarife her ne olursa olsun sınırı aşmanızdan sonra bağlantınız 3Mbps’ye düşmüş oluyordu. Yeni getirilen uygulamada ise bu konuda farklılıklar yapıldı. 1 Mayıs tarihinden sonra hayata geçecek olan bu uygulama ile gece 02.00 ve sabah saat 08.00 arasında veri kullanım ve indirme işlemleriniz Adil Kullanım Kotasından değerlendirilmeyecek. Bu sayede internet kullanıcıları gece saatlerinde internette daha rahat bir dolaşım yapabilecekler.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun gerçekleştirmiş olduğu düzenleme ile gelen bir yeni özellikte gece saatleri dışında kalmış olan kota tabi dönemdeki veri tüketiminin aşılması durumunda internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirleyecek.

Eski tarifede koşa aşılması halinde hız 3 Mbps oluyordu. Bundan sonra bu hız tarifenin çeşidine göre değişecek ve adil kullanım kotasının aşılması halinde en düşük hız kademesi artırılacak.