LEGİDA, PEGİDA ve AFD Partisi ile yeniden yükselişe geçen Alman Nazizm-Faşizm akımı spora da sıçramış durumda. Dün Prag'da oynanmış olan Almanya-Çekya maçında Alman tribünlerinden Nazi selamları yükseldi. 

"SİEG HEİL SELAMI"

Maçın ortalarının oynandığı esnada Alman Milli Takımının atağa kalktığı bölümlerde tribünlerden skandal tezahüratlar yükselmeye başadı. Alkışlayarak tempolu sloganlar atan taraftarların Nazi selamı olarak bilinen "Sieg Heil" (Yaşasın Zafer) sloganları atılmaya başladı.

Maçın bir kesiminde bu tezahüratları gerçekleştiren taraftarlar, yaptıkları el ahreketleri ile de Nazi Selamını yerine getirmiş olduları.

MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ'NDEN TEPKİ

Alman taraftarların tezahüratları büyük yankı uyandırırken, Almanya Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw' de duruma tepki gösterdi.

Löw, "Almanya için utanç verici bir geceydi." dedi. Seyircilerin maç içinde Nazi tezahüratı yapması konusunda yöneticileri göreve çağıran Löw, “Üzgün değilim veya öfke dolu olduğum için üzgünüm. Hissettiklerimi buu daha iyi açıklıyor. Olanlar yüzünden gerçekten çok sinirliyim. Bazı taraftarlar Almanya adına utanç verici davranışlarını sergilemek için uluslararası bir futbol maçını kullandılar” dedi.