Kadın hastalıkları uzmanlarının da onayladığı bir yöntem olan 1917 yılında ortaya çıkmış ve kadınların gebelik problemlerine deva olan bu yöntemle artık tüp bebek operasyonlarının da son bulacağını düşünüyoruz. Uzmanlar geçen yüzyılda kısırlık problemi olan kadınlar arasındaki gebelik oranlarının bu uygulamadan sonra oldukça arttığını gözlemlediler.

Hızlı bir şekilde gebe kalmanızı sağlayan bitkisel yöntemler sayesinde tüp bebek operasyonları da aynı oranda son bulabilmektedir. Bu durum, tüp bebek tedavisi yapmaktan başka çaresi olmayan kadınlar için yeni bir umut kaynağı oldu. Bu tedavi şekli üzerinde daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç olmasına rağmen, bilinen bir yan etki olmadan 100 yıldır kullanılmaya devam eden tekniğin, kısırlık sorunu yaşayan çiftlere uygulanabilir bir alternatif tedavi olabileceği düşünülüyor.

Bu tedaviden fayda görecek olanlar; kadınlarda, kanalları açık olan; erkeklerde, spermi normal veya normale yakın olan hasta gruplarıdır. Bunun yanı sıra rahimde miyom ve perde gibi şekil bozuklukları olmaması da gerekir. Yani 'açıklanamayan kısırlık' dediğimiz hasta grupları bu uygulamadan fayda görebiliyor. Bu teknik haşhaş yağı ve suyun bileşiminden oluşuyor. Bu yöntemde kadının yumurta kanalları iyotlanmış haşhaş tohumu yağı ile yıkanmaktadır.