SÜT

Taze süt 4-6 hafta boyunca derin dondurucuda saklanabilir. Ya da sütçünüzden aldığınız sütü 3-5 dk. kaynatıp soğumasını bekleyin, soğuyunca kullanacağınız miktarlarda buzdolabı poşetine koyup, donmaya bırakın, ihtiyacınız olduğunda süt poşetini dolaptan çıkarıp suya tutun ki poşet sütten ayrılsın, yayvan bir pişirme kabına alın 10-15 dak. bekletip poşetinden ayırın, kısık ateşte eritin. 5-10 dk. içinde sütünüz kullanmaya hazırdır.
 
MUZ
 
Muz, çabucak olgunlaşan ve tadını kaybedebilen bir meyvedir. Henüz olgunlaşmamışken toplanan muzlar zamanla yeşilden sarı renge döner. Eve alıp getirdiğinizde ise oda sıcaklığında saklamanız gerekir ancak yine de uzun dayanmaz ve kahverengi bir renk almaya başlar. Bütün muzu saklarken streç film ile sap kısımlarını sarmanız yeterli olacaktır.
 
YUMURTA
 
 
 
Yumurtalarınızı buz kaplarına koyarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Sadece kırdığınız bu yumurtaları dondurabilmek için 1 çimdik tuz veya 1/2 çay kaşığı şeker katmanız gerek.
 
SALÇALAR, SOSLAR
 
Hazırladığınız sosları böyle bölmeli buzdolabı poşetlerine koyup, buzluğa atabilirsiniz. Böylelikle kavanoz içinde bekleyip bozulmayacak!
 
MARUL
 
Yıkadıktan sonra kağıt havluya saracağınız yeşillikleriniz uzun süre tazeliğini koruyacaktır.
 
KREMA
 
Kutu ve kaplarını ters çevirip buzdolabına koyarsanız tazeliği ve dayanıklılığı 2 kat artacaktır. Bu yöntem gıda zehirlenmesine yol açacak bakterilerin ölmesine de sebep olur.
 
BAL
 
Balı yıllarca muhafaza edebilirsiniz. Ama serin bir yerde ve cam kavanozda olmalı.
 
SALATA, MARUL
 
Marul ve göbekleri yıkayıp kurutun ve kavanozlara yerleştirin. Buzdolabına koyun, 1 ay boyunca tazeliğini koruyacaktır.
 
ELMA
 
Birkaç ay buzdolabında saklanabilir ama önemli olan diğer elmalarla temas etmemesi. Göreceksiniz sapasağlam duracaktır! 8 ile 10 ay civarında bozulmadan durur.
 
HAVUÇ
 
Karanlıkta saklanırsa çok uzun süre tazeliğini korur. Bakliyat dolu kaba gömülebilir.
 
TAZE SOĞAN
 
Taze soğanlarınızı yarısı su dolu kaba tohum kısmı aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Bu yöntemle hem taze kalacak hem de büyümeye devam edecektir.