Yaz aylarında da üst solunum yolları enfeksiyonları oldukça fazla. Bu enfeksiyonları en büyük etkiside klimalar. Klima ayarınızın en düşük sıcaklığı 22 derece olmalıdır. 22 derecenin altına klima ayarınızı asla düşürmeyin. Klima karşısında uyuyorsanız bu derecenin 24 olması daha iyi olacaktır. Kuru ve soğuk hava üst solunum yollarındaki mikroplara karşı savunma mekanizmalarını yavaşlatarak mikropların yerleşmesine ön ayak oluyor.

Burun kanamalarınıza dikkat edin. Yaz aylarında burun kanamaları sıkça görünen bir sağlık problemidir. Oluşan kuru havadan dolayı damarları örten mukoza dokusunun kuruyarak kırılgan haline gelmesine ve dolayısıyla burun kanamalarına yol açıyor. Yoğun ve sürekli bir kanamanız varsa doktorunuza başvurun.

Orta kulak iltihabına dikkat edin. Havuza veya denize girerken kulağınıza tıpa tıkayın. Deniz ve havuz suyunun yanı sıra kulak çubuğu kullanımı da bu hastalığa davetiye çıkartıyor. Bol bol su tüketin, yaz aylarında vücudunuzu susuz bırakmak hastalıklara davetiye çıkarmaktır.

Yüksek lifli gıdalar arasında koyu yapraklı yeşil sebzeler, tatlı patatesler ve elmalar bulunmaktadır. Antioksidan açısından zengin gıdalar arasında ise, sarımsak, zencefil, ahududu ve yaban mersini yer almaktadır. 

Zengin kükürt içeriğine sahip olan gıdalar arasında, lahana, ananas ve kuşkonmaz bulunur. Bu besinleri belli aralıklarla düzenli olarak tüketmek sizi sedef ve egzama hastalığından koruyacaktır.