Günümüzde cilt konusunda kozmetik ürünler birbirleri ile rekabet ederken dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit içeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi görüyor. Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan Jackfruit’in astımdan anemiye, kolon kanserinden tansiyona kadar birçok rahatsızlıkta önleyici etkisi bulunuyor. Vitamin, mineraller, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Bu meyve kalori içermekte ancak kolesterol ya da doymuş yağ içermemektedir. 

TANSİYONA İYİ GELİYOR

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, Jackfruit’in zengin içeriği ile yüksek tansiyon, inme ve kalp krizi azaltmak yararlı olduğunu, zengin antioksidan içeriği ile görme oranını artırdığını, katarakta karşı koruma sağladığını, kemik yoğunluğunu artırdığını, astım hastalarını rahatlattığını, anemiyi önlediğini ve tedavi ettiğini, kan şekeri seviyesinin düzenlediğini ve kabızlığı önlediğini ifade ediyor.

ZENGİN ANTİOKSİDAN İÇERİĞİNE SAHİP

Jackfruit’in kalori içermesine rağmen kolesterol ya da doymuş yağ içermediğini vurgulayan Taylan Kümeli, meyvenin özellikle kansere karşı koruma sağladığını, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kolon kanserini önleme konusunda da önemli bir ayrıcalığı bulunduğunu belirtiyor.