Cevaplar kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Fakat uzun dönem stresten uzak durmak; eğlenceli ve tazeleyici olduğu için kısa dönem streslerle başa çıkmak, güzel olan ve kişisel hedeflere giden seçimler yapmak yararlı olacaktır. Bu üç öğe, kişinin düşünce ve duygularını canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca yapması da zor değildir. Ne istediğimizi ve neyi istemediğimizi biliyorsak, hata yapmamıza sebep olan düşünce ve duyguları engelleriz.

İNSAN YAŞLANDIĞINDA GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR MU?

Yaşlı insanların meraklarının ve gelişme arzularının azalması fikri tamamen bir önyargıdır. Aksine, yaşlı insanlar için fırsatlar daha fazladır. Yapılan araştırmalar, beynin bir son kullanma tarihi olmadığını gösteriyor. Hatta yaptığınız şeylere bağlı olarak beyin zaman içinde gelişme gösteren bir organ. En iyi tavsiye, sıkıntıdan uzak durmak ve aktif olmak. Bunları yaparsanız devamı zaten gelecektir.

ZAMAN DEĞİŞKENLİK GÖSTEREN BİR OLGUDUR

İnsan yaşlandığında nelerin daha çok önem kazandığına ve nelerin ikinci plana düştüğüne kafa yorun. Nesiller arası fikir alışverişini arttırmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Nesiller arasındaki ilişki entegrasyon gerektiren bir durum. Burada entegrasyonun sağlanması, geçmiş nesillerin öğrendiklerini yeni nesillere, yeni nesillerinse değişen dünyayı büyüklerine anlatmaları açısından önemli.