Uzmanlar, vazgeçilmez lezzet olan ve sofralardan eksik olmayan margarin hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sağlıklı olarak bildiğimiz margarinin birçok zararı olduğu ortaya çıktı. Margarin, 'oleo margarin' denilen yağdan üretiliyor. Bu yağ, 'bitkisel ve hayvansal' yağların karışımından oluşmaktadır. Margarin tatlansın diye, ekşimiş süt ve yoğurt katılıyor. Bu katkı maddeleri margarinle bir araya gelince, margarinin bozulmasına sebep oluyor. Bu nedenle, margarinler büyük sorunları beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalarda, margarini kullanmayan insanlara göre kalp hastalığına yakalanma oranlarını %53 daha fazla olduğunu tespit etmiştir.

Son yıllarda margarin hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan son araştırmaların birtanesinden çıkan sonuçları sizler için araştırdık.

Sofralarımızan eksik etmediğimiz margarinler, özellikle yeni doğum yapmış ve emziren annelerde sütün azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda margarinin içerine katılan ekşimiş süt ve yoğurt, anne adaylarının sütünün tadını da etkilemektedir.

Her gün tüketilen margarin, kolesterolün yükselmesini neden olur.

Halk arasından şeker hastalığı olarak da adlandırılan diyabet hastalığı, tehlikeli sağlık problemlerine davetiye çıkarmasına sebep olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.