İnsan vücudunda kişisel ve çevresel faktörlere bağlı olarak terleme meydana gelir. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan terleme problemi, ellerde sıkça meydana geldiğinde ve sebebi bilinmiyorsa haberimiz sizlere yardımcı olacaktır. El terlemesine sebep olarak, kişinin duygusal durumları ve çevresel faktörleri örnek olarak verilebilir. Sürekli el terlemesinin nedenleri arasında ciddi sağlık sorunları da yatabilir. Bu sebeple, mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

EL TERLEMESİNİN NEDENLERİ

Tiroit bezlerinin aşırı çalışması, guatr gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Tirioit bezleri, vücutta aşırı stres dışında, el ve ayak terlemesine sebep olabilir.

Sürekli ve aniden gelişen el terlemeleri, bir şey yeme isteğiyle aynı anda gerçekleşiyorsa nedeni halk arasında şeker olarak da adlandırılan diyabet hastalığı olabilir. Kan şekerinin düşmesi ellerin terlemesine neden olmaktadır.

Fazla kilolar hayatımızın her alanında hem sağlık hem de psikolojik açıdan bireyleri olumsuz yönde etkileyen durumlardır. Aşırı kilosu olan insanlarda vücut ısısı hızla artar ve bu durum terleme sorununu beraberinde getirir. El ve ayaklar sürekli terliyorsa nedeni aşırı kilo olabilir.