Tüp bebek bir tedavi yöntemidir ve hem öncesi hem sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar olacaktır. Özellikle çay ve kahve konusu biz Türk insanları için tüketimi en yüksek oranda olan içeceklerdir. Bu tip içeçeklerin içinde bulunan kafein ise gerek tüp bebek tedavisi sırasında gerekse hamilelik sürecinde çok da tüketimi istenen bir madde değildir.

Kahve ve çay gibi içeceklerin içerisinde kafein bulunmaktadır. Kafein, tüp bebek tedavisinde başarı oranını düşürebilen bir maddedir. Hamile kalma şansını azaltan kahvenin tüketimi konusunda tüp bebekte tutunma sürecinde uzak durmak gerekebilir.

Hamilelik sürecine giren anne adayının tamamen kahve ve çaydan uzak kalmasına da gerek yoktur. Gün içerisinde çayı ve kahveyi minimum düzeye indirmek yeterli olacaktır.

Çayı açık ve mümkünse limonlu içmek; kahveyi kafeinsiz ya da sütle beraber bir ya da en fazla iki fincan olmak üzere tüketebilirsiniz.

Aynı şekilde hamilelikte gün içinde aşırı çay tüketimi, vücuttaki demirin azalmasına yol açabilir. Bu sebeple de tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının çay tüketimini minimuma indirmesi, çayı açık ve limonlu içmesi önerilmektedir.

Aslında hem çay hem kahve tüketimi için çok kesin sonuçlı çalışmalar bulunmamakla birlikte, bunları fazla tüketmenin vücuda olan genel zararları göz önüne alınarak tüketim miktarı düzenlenmelidir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören kadınlar için bu konu daha da önem kazanmaktadır. Sonuç olarak da tüp bebek tedavisi süresince kafeinli gıdalar tüketilmemeli ve olabildiğince sağlıklı beslenilmelidir.