Fareler üzerinde denenen bu yeni zayıflama şekli: tatlı patates suyu.

Karbonhidratlı suyun içindeki proteinler, farelerin yemek yeme isteklerini azalttı. Uzmanlar bu sonucun insanlarda da aynı olabileceğini savundu.

Farelerin yiyeceklerine bu sudan koyarak uzun süre gözlemlediklerini söyleyen Japon araştırmacılar 28 gün sonra farelerin kilo, karaciğer büyüklüğü ve yağ doku seviyeleri gibi ölçülerini gözlemledi.

Araştırma sonucuna göre, tatlı patates suyunu sindiren farelerin daha az kiloda olduğu ortaya çıktı. Diğer yandan daha az kolesterol, trigliserid, leptin seviyeleri tesbit edildi.

Araştırmayı yöneten Dr. Koji Ishiguro, gereksiz olarak düşünülen tatlı patates suyunun birçok protein içerdiğini ve bu proteinlerin vücut kilosu, yağ dokusu ve diğer faktörleri de etkilediğini açıkladı.

Tatlı patates suyu için alternatif kullanışların da olabileceğini açıklayan Dr. Koji Ishiguro, hem endüstri ve çevre hem de sağlık için yararlı olabileceğini savundu.

Dr. Koji Ishiguro, farelerin biyolojik olarak insanlara benzediğini ve bu yüzden deneyin sonucu insanlar için de uygun olabileceğini söyleyerek kilo problemi çeken insanlara umut oldu.