Tarçın tek başına oldukça faydalı bir baharat olduğu gibi balla karışınca da bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle içeriğindeki yararlı maddelerden dolayı bal da sağlığımız için oldukça önemli olan bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yüksek kalori değeri olan bu karışım doğal bir antibiyotiktir. Başka bir deyişle, soğuk algınlığına iyi gelir, virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları önler. Bu hastalıkları önleyici etkisi olduğu kadar bu karışım fazla kilolarınızdan kurtulmanızı da sağlamaktadır.

MALZEMELER

Bal

Toz tarçın

Su

HAZIRLANIŞI VE UYGULANIŞI

İlk önce bir bardak suyu kaynatıyoruz. Bardağa boşalttığımız suyun içine 1 tatlı kaşığı toz tarçını ekliyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Organik bal kullanmanızı öneriyoruz çünkü böylece balınızın doğru şekilde işlendiğinden ve içerisine katkı maddesi eklenmediğinden emin olabilirsiniz. Bu karışımı yaparken dikkat etmeniz gereken unsur balı kaynar suyun içerisine atmamak olacaktır. Bu durum balın içerisinde yer alan yararlı maddeleri öldürmektedir. Hazırladığımız suyu oda sıcaklığına geldiğinde 2 tatlı kaşığı balı ekliyoruz. Yatmadan önce bardağın yarısını içiyoruz ve diğer yarısını sabaha bırakıyoruz.