Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, şeker hastalığı en ölümcül kanser türlerinden birinin belirtisi olabilir. Geçtiğimiz yıl pankreas kanseri teşhisi konulan hastalardan yarısında tip 2 diyabet olduğu ortaya çıktı.

TEDAVİ EDİLMİYOR

En ölümcül kanser türü olan pankreas kanserinin semptomları oldukça nadir görüldüğü için genellikle ilk evrelerinde anlaşılmıyor. Hastalardan bir çoğu pankreas kanserini çok geç teşhis ediyor ve bu nedenle tedavi edilemiyor. Uzmanlara göre, diyabet hızlı bir şekilde ilerliyorsa pankreas kanserinin belirtisi olabilir.

Farklı ülkelerden bir araya gelen araştırmacı ekip, İtalya'da ve Belçika'da pankreas kanseri teşhisi konulan tip 2 diyabet hastası bir milyona yakın kişi analiz edildi. Hastaların %50'sine 1 yıl içinde hem pankreas kanseri hem de diyabet teşhisi konuldu.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, diyabet tedavisi gören kişilerin ilk 3 ay içinde pankreas kanseri teşhisi konulma ihtimalinin 4 kat fazla olduğunu söyledi. Diyabeti hızlı ilerleyen hastaların pankreas kanseri olabileceğini söyleyerek geç olmadan doktora gitmeleri için uyardı.