Özellikle yüksek antioksidan oranı nedeniyle birçok hastalıktan koruyucu etkiye sahip olan şalgam suyu, içeriğindeki yüksek tuz oranı nedeniyle kalp ve yüksek tansiyon hastalarının tüketimine uygun değil.

Şalgam suyu özellikle etli yemeklerin yanında sıklıkla tüketilen ve oldukça da faydalı olduğu bilinen şalgam bitkisinden üretilmektedir. Şalgam suyunu faydalı yapan şalgam bitkisinin haricinde içeriğine giren bazı kimyasallar bu faydalı etkiyi silmektedir

Şalgamın bileşenlerinden birisi de tuzdur. Yapımı sırasında tuz oranının fazla tutulması, faydalı olabilecek bir içeceği zehre dönüştürebiliyor. Mayalanma aşamasındayken yaklaşık olarak bir ya da iki hafta bekletilen şalgam suyunun içine konulan malzemeler arasında yüksek oranda tuz konulmakta ve bu durum yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olan hastalar için risk teşkil etmektedir. Özellikle kalp yetersizliği ve hipertansiyonu olan hastalar tuz tüketimi açısından hassas olan kişilerdir. Özellikle tansiyon ve diyabet hastalarının bu içeceği fazlaca tüketmekten kaçınması gerektiği şalgam suyunu tüketirken yanında bu tuz oranını dengeleyici yeterli su miktarı kadar su tüketimi de oldukça önemlidir.