Tüketiciler sahte bal ile gerçek balı ayırt etmek için farklı yöntemler uygulasa da bal analizi ile igili çalışmalar yürüten Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Fazıl Güney şunları söyledi:

"Sonuç olarak vatandaşlarımızın balı bakarak, görerek ve koklayarak anlaması mümkün değil. Bu sebeple mutlaka balın laboratuvarlarda uzman kişiler tarafından analizlerinin yapılması gerekir."

Sahte balı anlamak hangi yöntemler kullanılmalıdır?

- Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir.

- Balın yoğunluğu çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir. Çiçek balı hızlı, çam balı ise daha yavaş akar.

- Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir.

-Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösteriyor.

- Sabit kalem kuşun kalem değil ucu ıslandığı zaman mor renk yazan alın bala uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır çıkmıyorsa hakiki baldır.

- Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır.

- Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır.

- Balı kaşıkla alıp yere döktüğünde sahte bal uzayıp resmen örümcek ağı gibi havada uçar.

- Balın şekerlenmesi durumunda ise, eski hâlini alması için güneşe çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması kâfidir.

- Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fala keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. bu yediğiniz gerçek baldır.

- Balda hafif te olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.