Trakya Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Yazıcıoğlu, özellikle sahları uyandığınızda arka arkaya gelen hapşırmanın bahar alerjisi işareti olduğunu ifada etti. Prof. Dr. Mehtap Yazıcıoğlu, bahar aylarının yavaş yavaş gelmesiyle birlikte özellikleri sabah saatlerinde polenlerin yayıldığını belirterek, bu duruma bağlı olarak bahar alerjilerinin fazlaca görülmeye başlandığının da altını çizdi.

Bahar alerjilerinin küçük yaşlardan itibaren görüldüğünün altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Yazıcıoğlu, bahar alerjisinin yetişkin dönemlerde de etkisini gösterdiğini ve hastalığın uzun süreli bir tedavi süreci olduğunu söyledi.

Bahar alerjilerinde özellikle göz ve buruna ait olan şikayetlerin ciddiye alınarak bir doktora başvurulmasına gerektiğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Yazıcıoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

''Bahar alerjilerinde, sürekli hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve yanma gibi problemler oluyor. Özellikle sabahları uyandığımızda arka arkaya hapşırmak önemli bir ipucudur. Tüm bunların dışında burunda zaman zaman kaşıntılarda meyada gelmektedir. Burun içinde oluşan iltihaplar, burun tıkanıklığına yol açar ve tanısı hemen koyulur. Bu durum, hapşırmaya ve tıkanmaya neden oluyor. Bahar alerjileri genellikle yaz aylarında ve polenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor''