Turpgiller familyasından olan roka, Akdeniz kökenli yeşil bir bitkidir. Güçlü aroması nedeniyle salatalarda, soslarda, et ve sebze yemeklerinde kullanılan roka, sofralara ayrı lezzet katar. Ekşimsi ve mayhoş tadından mıdır bilinmez ama yeşikllik sevenlerin vazgeçemediği rokanın faydaları ise azımsanmayacak kadar fazla.

VİTAMİN DEPOSU

A vitamini hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. A vitamini kornea sorunları, gece körlüğü, göz kuruluğu ve göz iltihaplarına karşı koruyucu bir kalkan görevini üstlenir. B vitamini açısından zengin olduğu için metabolizmayı ve sağlığı olumlu anlamda fazlasıyla desteklemektedir. Yorgunluk, dikkat eksikliği, hafıza sorunları, depresyon ve sinirlilik sorunlarına karşı birebirdir. C vitamini açısından da zengin olan roka, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

DİYET VE ROKA

Vitamin ve mineral bakımından zengin kalori bakımından fakir olması nedeniyle zayıflamak isteyenlerin ara öğünlerde tüketebileceği en ideal sağlıklı bir besindir.

ROKA İLE DAHA GÜÇLÜ DİŞLER

İçerdiği fosfor ve kalsiyum diş ve diş eti hastalıklarının oluşumunu önler. Dişleri güçlendirir. Diş eti kanamalarını durdurur. Ayrıca ağız kokusunu önler.