Midenin aşırı doldurulması ve özellikle dolu mide ile yatma, yağlı-kızartmalı yemekler, acele yemek yeme, salçalı ve soslu besinler, fazla kahve tüketilmesi, gazlı içecekler tüketmek reflü hastalığının kötü anlamda tetiklenmesinde sebep olurken bu hastalığın daha ileri seviyelere ulaşmasına sebep oluyor. Bu durumu önlemek için size bazı önerilerde bulunduk...

REFLÜYÜ ÖNLEMENİN YOLLARI

Her şeyden önce yemek yedikten hemen sonra yatmamak oldukça önemlidir. Yatmak için en az 3 saat geçmesini bekleyin. Çünkü mide asit miktarı yatarken oldukça çoktur. Yattığınızda ise baş-boyun bölgenizi yukarıya koyun. Yatarken mümkünse sol yana doğru yatın.

ASİTLİ VE GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Asitli ve gazlı içeceklerden, alkol, kahve, yağlı yiyecekler, kızartmalar, soslu, mayonezli kremalı, acı ve baharatlı yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak gibi besinlerden uzak durun. Aspirin ya da ağrı kesici ilaçların mümkün olduğunca az kullanılması gerekir.

SİGARA EN BÜYÜK TETİKLEYİCİ 

Sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Az ama sık yemek yenmelidir. Mide şişirilmemeli. Yavaş ve bol çiğneyerek yenmeli. İdeal kilonuzda olmanız gereklidir. Kilo verin. Kemeri çok fazla sıkmayın, dar giysilerden kaçının. Çok fazla güç gerektirecek işlerden uzak durun.