Patatese yakından baktığınızda üzerinde minik noktalar olduğunu görürsünüz. Bu noktalar kök boğumlarıdır. Yer üstündeki bitkilerde bu boğumlardan yeni yapraklar ve dallar çıkar. Eğer patatesi de aydınlık yerde bekletirseniz zamanla bu noktalardan filizler çıkar.

Evdeki ısı sebebiyle tetiklenen büyüme güneş ışığı da söz konusuysa hızlanacaktır. Bu sayede filizlenen patates sanılanın aksine yüksek demir üretimiyle dikkat çeker. Özellikle içeriğindeki demirin fazlalaşmasıyla oldukça yararlı olabilir fakat güneşe maruz kaldığı için zararlı maddelerin oluşumu engellenemez ve bazı gıda zehirlenmelerini de beraberinde getirebilir. Bu yüzden filizlenen patatesleri tüketmek pek de sağlıklı bir seçim olmayacaktır.

Mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Bu kimyasal patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarlarda bulunur. Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi önerilmektedir. Bu patatesler filizlendikleri anda atılması gereken besinlerdir. Her ne kadar küçük görünse bile üzerinde en ufak bir filizlenme görseniz bile bu besinden anında kurtulmanız doğru bir seçim olacaktır.

Patatesi kaynar suda birkaç dakika beklettikten sonra buzlu suya koyarsanız kabuğundan kolayca ayırarak soyabilirsiniz.

Yemek hazırlığı sırasında doğradığınız patatesleri soğuk suda bekletirseniz kahverengileşmesini önlersiniz.

Benzer şekilde fazladan doğradığınız ya da artan patatesleri daha sonra kullanmak istiyorsanız renginin kararmaması için suyun içine koyup üzerine limon sıkabilirsiniz.

Fırında patates pişirirken, patatesleri fırına atmadan önce üzerine birkaç kez çatal batırarak delikler açın. Bu yöntem patateslerin daha lezzetli pişmesini sağlar.

Hava kirliliği, radyasyon gibi kimyasal atıklara karşı kanı zehirlerden temizler ve hücreleri yeniler.

Patateslerinizi haşlatırken suyuna bir kaşık sirke koyarsanız patateslerin dağılmasını önlemiş olursunuz.