Bu durumla ilgili konuşan uzmanlar; İnsanların ayaklarında birden fazla damar kası ve sinirlerin bulunduğunu ve doğru olmayan ayakkabı seçimlerinizn büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını belirtti.

Öncelikle bayanların alacakları ayakkabı ve çizmelerde bazı hususlara dikkat etmesi yönünde  uyarıda bulunan uzmanlar, “Ayakkabı seçiminizi ayak yapınıza göre seçmeniz çok önemlidir. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonunu tetikleyebilir Akşamları eve gelindiğinde ayaklar çok iyi derecede dezenfekte edilmelidir” dedi.

OJENİZİ SİLMEDEN AYAKKABI GİYMEYİN!

Ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya ayakkabı giyilmemesini öneren uzmanlar, şöyle konuştu: “Botun içerisinde kalan ayaklarımız hava almadığından içeride birçok bakterinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ayaklarımız içerisinde bir çok ter bezi barındırdığından kuru kalması imkansızdır. Bu yüzden tırnaklarımızdaki ojeler büyük önem taşımaktadır. Tırnaklarımızda bulunan ojelerin içeriğindeki kimyasallar sebebiyle zararlı bakterilerin daha fazla üreyip çoğalmasına sebep olmaktadır. Bunu engellemek için ojeli ayaklarınızla kapalı ayakkabılar ve çizmeler giymeniz çok sağlıklı bir durum değildir” dediler.