Özellikle kış aylarında el ve ayaklarımız sürekli üşür ve kolay kolay da ısınmaz. Ellerimizde en çok üşeyen yerimiz ise, parmaklarımızdır. Peki parmaklarımız neden üşür? İşte parmakların üşümesinin bilinmeyen nedenleri...

Devam eden soğuk ve yağışlı havalarda ellerimiz dışarıda kaldığındna kan dolaşımı olmaz. Kan dolaşımının olmaması ise parmaklarda üşümeye neden olur. Aynı zamanda kan dolaşımı sorunları, sigara bağımlılığı ve aşırı kilo gibi sorunlardan da kaynaklanıyo olabilir.

Parmaklarınız sürekli üşüyorsa anemi belirtisi yaşıyor olabilirsiniz. Üşümenin yanında kalp çarpıntısı ve halsizlik varsa bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Anemi rahatsızlığı genellikle demir eksikliği problemlerinden kaynaklanır.

Kan dolaşımını engelleyen arterlerde, yağ birikmesi yaşanınca parmaklar üşür. Bacakları da etkileyen bu durum sürekli yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Parmaklarımız kalbimize en uzak organlarımızdan birisidir. Bu durum kan dolaşımını etkiler ve parmaklarımız sürekli üşür. Kan dolaşımını hızlandırmak için sürekli hareket etmekte fayda var.

Aşırı sigara bağımlılığı damarlarda tıkanmaya neden olduğundan, ellerde ve ayaklarda üşüme olur.

Özellikle hamile olan kadınlarda parmak üşümesi sıklıkla görülür. Hamileliğin ilk zamanlarında kadınlar soğuk havayı daha çok hissederler. Bu sebeple, ellerin ve parmakların üşümesi kaçınılmaz olur.