Gün içerisinde sürekli çarpıntı geçiriyorsanız, aşırı terleme sorunlarına maruz kalıyorsanız ve nefes almakta zorlanıyorsanız panik atak geçirme olasılığınız artıyor demektir. Bu tür belirtilerle ortaya çıkan panik atak durumunu anlamanın daha bir çok yolu da bulunmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra çarpıntı, göğüs ağrısı, ölüm hissi insanların çoğunda bu kaygıların oluşmasına neden olur.

Ancak bu kaygılarınız için başvurduğunuz doktorlar size tetkikler yapıyor ve kalp hastalığı ile ilgili bir probleminiz olmadığını söylüyorsa o zaman bu durum psikolojik kökenli bir rahatsızlık olan panik bozukluğun belirtisi olabilir.

Öyle ki bir kalp hastasında ortaya çıkabilecek bu belirtilerin oluşturduğu endişe ile doktor doktor dolaşabilirsiniz. Eğer doktorunuz fiziksel bir hastalığınız olmadığını söylüyor ve bu durumun panik atak olduğunu ifade ediyorsa o zaman bir psikiyatriste başvurup panik bozukluk yönünden tedavi olursanız bu şikayetlerinizden kısa sürede kurtulur ve ölüm endişesi yaşamazsınız.

Çoğu insan zaman zaman kalbinin hızlı çarptığını, nefes almakta zorlandığını söyleyebilir ama bunlar bir araya gelip endişe verici boyutlara varmıyor ve kısa sürede geçiyorsa endişe duymanıza gerek yoktur.