Özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilen meyvelerin başında gelen muz, tüketildikten sonra, kabuğu her zaman çöpe atılır. Ancak, kendisi kadar kabuğunun da çok şifalı olduğu ortaya çıkan bu meyvenin kabuğunu, faydalarını duyduktan sonra bir daha asla çöpe atmayacaksınız.

MUZ KABUĞUNUN MUCİZEVİ FAYDALARI

Muz kabuğu, dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olur. Muz kabuğu dişlerinizi en az pahalı ürünler kadar beyazlatabilir.

Yüzünüzde çıkan ve sizi rahatsız eden aknelerden kolayca kurtulmanızı sağlar. Cildinizi her akşam muz kabuğu ile ovmak ve sabaha kadar bekletmek, aknelerin yok olmasını sağlar.

Kırışıklıkları engeller ve baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Akneler için önerilen tekniği kullanarak göz çevresi, dudakların üzeri ve ense bölgesi gibi kırışıklıklara yatkın bölgelere masaj yaparak muz kabuğunun sıkılaştırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

Muz kabuğu ile siğillerinizi tedavi edin. Bir muzun kabuğunu kullanarak, siğili dairesel hareketlerle güzelce ovun. Küçük bir parça muz kabuğunu siğilin üzerine bantlayın ve uyuyun.

Yanık acılarınızı hafifletin ve kaşıntılarınızdan anında kurtulun. Yanık bölgeyi soğuk su ile iyice yıkadıktan sonra muz kabuğunun etli tarafını kullanarak yanığı sakinleştirin ve tedavi edin.