Kendi ülkemizde bulunmayan ve ithal edilen sebze, meyve, tahıl, kurubaklagil gibi besinlerin sağlık açısından daha faydalı olduğuna dair halk arasında yaygın olarak karşılaşılan bir görüş mevcut. Aşina olunmayan bu tür besinlerle ilgili olarak yapılan yazılı ve görsel açıklamalar oldukça rağbet görmekte ve insanların hemen ilgisini çekmektedir.

DİKENLİ İNCİR ŞİFA KAYNAĞI MI?

Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, cilt ve saç bakımına faydalı etkileri olduğu iddia edilmektedir.

TEK SEFERDE 2-3 ADETTEN FAZLA TÜKETİLMEMELİ

Turuncu, sarı veya kırmızı renklerde dikenlerle kaplı kabuğu soyulduktan sonra meyve olarak yenebilir, suyu sıkılabilir veya yapraklarından yemek yapılabilir. Ancak fazla tüketildiği takdirde çekirdekleri bağırsaklara zarar verebilmektedir. Bazı vakalarda bu çekirdeklerin ameliyatla alınması dahi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle tek seferde 2 veya 3 adetten fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Fazla tüketim durumunda vücutta olumsuz etkilerini kolayca gösterecektir.

DİKENLİ İNCİR ZAYIFLATIYOR MU?

Doğallığı, lezzeti, ucuzluğu, bağırsakları çalıştırması gibi özelliklerinin yanı sıra tok tuttuğu yönündeki birtakım beyanların varlığı bile zayıflama çabasındaki insanların dikkatinden kaçmamaktadır. Ancak zayıflattığına dair bilimsel bir veri yoktur.