Uzmanlar, yumurtalık kanserinde dikkat edilmesi gereken, o hayat kurtaran ilk sinyalleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Son yıllarda bilinçlenmenin artmasıyla erken evrede de teşhis edilebilen, erken teşhis edildiğinde de tedavisinde başarı oranı yüzde 90'lara ulaşan yumurtalık kanseri, kadınların en sık kapısını çalan üçüncü kanser türü.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR!

Günümüzde gerek dünyada gerekse ülkemizde giderek yaygınlaşan, ileri evrede tespit edilmesi durumunda hayati riski yüksek olan yumurtalık kanseri, her kadının başına gelebileceğini belirten uzmanlar, hastaların üçte ikisinin, baş gösteren belirtilerin başka hastalıklarla karıştırılabilmesi nedeniyle tedavide geç kaldıklarını belirterek "Yumurtalık kanseri maalesef diğer hastalıkları taklit ettiği için erken dönemde tanı koyma şansının düşük olduğu bir kanser. Erken tanı konulması tedavi şansını çok büyük oranda artırıyor. " diyor.

HASTALIK SİNSİ SİNSİ İLERLİYOR!

Yumurtalık kanserinin sinsi bir kanser türü olduğunu, belirtilerinde de kendine has bir bulgu olmadığını vurgulayan uzmanlar; aslında erken evrede bel ağrısı, karın ağrısı, karın şişliği, kabızlık, idrar yapma şikayetleri, gaz problemi gibi rahatsızlıklarla kendini gösterdiğini ancak bu belirtilerin başka hastalıklarla da karıştırılabildiğinden kadın doğum uzmanına görünmenin çoğunlukla akla gelmediğini söylüyor.