Karadut içeriğinde barındırdığı antioksidanlardan kaynaklı oldukça faydalı bir meyvedir. Uzmanlar bu hastalıklardan korunmak için antioksidan zengini karadut suyunu tavsiye etti. Karadut suyu özellikle gribal enfeksiyonları giderdiği gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir çok vitamini de içeriğinde barındırmaktadır.

İçerdiği C, K ve E vitaminleri, değeri yüksek mineraller ve lif oranı ile güçlü bir antioksidan özelliği taşıyan karadut suyu bağışıklığı yükseltmenin yanı sıra, serbest radikallerin ciltte ve organlarda oluşturduğu hasarları giderme ve mücadele etme özelliğine de sahip. Karadutun, cilt bakım maskelerinden kanser hastalıklarından korunmaya kadar geniş bir yelpazede de sağlığa yararlı olduğunu söyleyen uzmanlar, Karadut diyabet, kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı da son derece yararlıdır.

Kırmızı meyvelerden bir tanesi olduğu için karaciğer ve kalp sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Damar sağlığını da aynı oranda düzelmesini sağlayarak ileride oluşabilecek sorunlara karşı vücudumuzun bağışıklık sistemini fazlasıyla güçlendirmektedir. İçeriğindeki antioksidanlardan dolayı yaşlandırma geciktirici özelliğe sahip olan bu meyve cilt sağlığında da oldukça etkili bir besin haline gelmektedir.