SİNDİRİME İYİ GELİR

Sindirim problemleri mi yaşıyorsunuz? Düzenli olarak ılık su içmeye başlayın. Ilık su, sindirim bezlerini daha iyi çalışmasını sağlar. Besinleri midedeyken parçalanmasına yardımcı olur. Böylece sindirim sistemi daha az enerji harcar. Ayrıca, vücudun fazla mide asidinden arınmasına yardımcı olur. 

KABIZLIĞA İYİ GELİR

Boş mideye düzenli olarak ılık su için. Böylece kalın bağırsak hareketleriniz düzene girer ve kabızlık sorunu ortadan kalkar. Kabızlık, ince bağırsakta yeterince sıvı olmamasından kaynaklanır. Ilık su bağırsakları yumuşatır, şişkinliği azaltır ve karnı rahatlatır. Kabızlıkla başa çıkmak için her sabah aç karna bir bardak ılık veya sıcak su için. Daha fazla faydalanmak için suya bir miktar bal veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

DETOKS ETKİSİ

Ilık su içildiğinde vücut ısısı artışa geçer. Vücuttaki toksinler terlemeyle birlikte dışarı atılır. Toksinler atıldıkça akne gibi cilt problemlerinden kurtulmaya başlarsınız.

BOĞAZ AĞRISINI YATIŞTIRIR, NASAL YOLLARI AÇAR

Boğazınızda soğuk algınlığı veya gripten kaynaklı bir ağrı varsa ılık su içerek yatıştırabilirsiniz. Ilık su, kalın mukusun çözülmesini sağlayarak sadece boğaz ağrısını hafifletmez aynı zamanda burun tıkanıklığını da açar. 

ADET SANCISINI AZALTIR

Ilık su, rahimdeki kasları rahatlatarak adet kasılmalarını önler. Bunun yanı sıra regl döneminde oluşan şişkinliği de azaltır. 

FAZLA KİLOLARIN ATILMASINA YARDIMCI OLUR

Diyet yapıyorsanız ılık su içerek kilo kaybına destek olabilirsiniz. Ilık su, çekirdek vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır. Böylece vücut daha fazla kalori yakar. Aynı zamanda vücutta depolanan yağların erimesini de kolaylaştırır. Daha fazla etki almak istiyorsanız, her sabah bir bardak ılık suya bir miktar limon suyu ekleyerek içebilirsiniz. 

KAN DOLAŞIMINI ARTTIRIR

Doku ve organlara gerekli besin ve oksijenin ulaşması için düzenli kan dolaşımı hayati önem taşır. Kan dolaşımı, aynı zamanda kas ve sinir hareketleri için de önemlidir. Düzenli olarak ılık su içtiğinizde kan dolaşımı hızlanır. Böylece vücut ısınız da artar. 

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Ilık su vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken birçok hastalığın önüne geçer, cilt sağlığını korur. Ilık su ciltteki hücreleri yenilenir ve cildin elastikliğini artırır. Detoks etkisini arttırmak için bir bardak suya yarım limon suyu ekleyin. 

UYUMAYI KOLAYLAŞTIRIR

Uyku problemi yaşıyorsanız, yatmadan önce bir bardak ılık su içebilirsiniz. Ilık su vücut ısınızı arttırırken vücudunuzu rahatlatır ve sinirlerinizi yatıştırır. 

ILIK SU HAKKINDA ÖNEMLİ UYARILAR

Sıcak su ağzınızdaki ve yutağınızdaki dokulara zarar verebileceği için her zaman ılık su içmelisiniz. Kaynattığınız suyu içmeden önce birkaç dakika bekletin. Yemeğin yanında da soğuk su yerine ılık su içmeyi tercih edin. Soğuk su içildiğinde vücut, ısısını yükseltmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Bu da sindirimi zorlaştırır. Spor yaptıktan sonra vücut ısısı fazla yüksek olduğu için ılık su içmekten kaçının!