Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma domatesin içerdiği birçok vitamin ve bileşenin prostat kanserine karşı etkili olduğunu ve engelleyici özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, dünyanın farklı ülkelerinde yapılan birçok bilimsel araştırma sonucuna göre domatesin birçok kanser çeşidine karşı koruyucu özelliğinin olduğu ortaya konulmuştur. Bunların içerisinde kolorektal kanser bulunmaktadır. Domatesin zengin miktarda içerdiği lifler kolorektal kansere engel olduğu otaya konulmuştur.

Domates tüketimini yeterli miktarlarda yapan kişilerin yüzlerinin ışıldamasına şaşırmayın. Domates içinde bulunan likopen sayesinde antioksidan görevi görür. Sıkı, pürüzsüz bir cilt için domates ve şekerin mucizevi etkilerinden faydalanabilirsiniz. Yaşlanmaya karşı olumlu etkisiyle ve anti oksidan özelliğiyle bilinen domatesin artık birden fazla cil bakım kürünün yapımında karşımıza çıkmaktadır.

Peeling yapmadan önce cildinizin temiz olmasına dikkat edin. Bir diğer önemli nokta; domatese karşı alerjisi olanların bu yöntemi kullanması önerilmemektedir.Yazın geldiği bu günlerde cildimiz güneş ışınlarından ciddi zarar görüyor ve güneş altında kaldığımızda nemliliğini yitiyor ve soluklaşıyor. Yazın da cildimizi korumak için domates püresini birkaç kaşık yoğurt ile karıştırarak yüzümüze uygulayabiliriz. Domatesin harika bir antioksidan olması ve bol miktarda mineral ve bileşenler içermesi bağışıklık sistemine ciddi katkı sağlar. İçerdiği besinler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mukavemeti arttırır.kanıtlanmıştır.