SAĞLIĞA ZARARLI BİTKİLER

Sıklıkla tükettiğimiz bitkiler, aşırı tüketildiğinde bedenimize birtakım zararlar verir.  Sizler için tüketirken aşırıya kaçmamanız gereken bitkileri derledik.

HAYIT BİTKİSİ

Hayıt kurutulmuş olgun bir meyvedir. Adet düzensizlikleri ve adet döneminde karşılaşılan sorunların giderilmesi amacı ile kullanılır. Hamile olanların kullanması gerekir.

SİNAMEKİ

Sinameki bitkisi içeriğinde bulunan antrakinonlar sayesinde bağırsakları çalıştırma konusunda etkili bir bitki çeşididir. Ancak kısa süreli kabızlık tedavisinde kullanılmalıdır. Uzun süre kullanıldığında hastalığın daha fazla ilerlemesine ve hipokolami ve kardiyak bozuklukların gelişmesine neden olabilir. Ayrıca sürekli olarak gelişen ve sebebi bilinmeyen kabızlık problemlerinde bilinçsizce tüketilmesi önerilmez. 

EKİNEZYA

Ekinezya, genellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında ve deri yüzeylerindeki yaraların tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. İlerleyen ve bağışıklık sitemini kötü yönde etkileyen hastalıklarda kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Bu hastalıklara Aıds, Ms, Lökozis ve Tüberkiloz örnek olarak verilebilir.

ARDIÇ MEYVESİ

Zayıflamak için etkili bir yöntem olarak kullanılır. Hamile ve emzirme döneminde olan bayanların kullanması önerilmez. 

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, yağ yakımında ve kilo vermede kullanılan oldukça etkili bir bitki olarak bilinir. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda kilo vermede etkili olan yönlerinin yanı sıra, aşırı tüketildiğinde karaciğere zarar verdiği ortaya çıkmıştır.

KARAYILAN OTU

Karayılan otu, menopoza bağlı belirtiler olan aşırı terleme, sıcak basması ve uyku bozuklukları gibi tedavi yöntemlerinde kullanılır. Ancak östrojene bağlı tümörlerin tedavisi konusunda çok dikkatli kullanılması gerekir.Hamile ve emziren bayanların kullanması kesinlikle önerilmez. Çünkü ilerleyen zamanlarda mide ve bağırsakta ciddi problemlere neden olabilir.