Diş içerisinde oluşan bakteriler dişlerimizde ve ağız içimizde enfeksiyonlara sebep olarak gebe kalma oranımızı da aynı derecede düşürmesiyle biliniyor. Bu sebeple bu olumsuz durumu geçirebilmek adına diş bakımlarımızın aksatılmaması da oldukça büyük önem taşımaktadır.

Dişeti ve çene kemiği enfeksiyonları vücutta inflamasyona neden olarak yumurtlamaya embriyonun tutunmasına engel oluyor. Ayrıca bu durum hormon üretimini olumsuz etkiliyor ve endometriosise benzer etki oluşturuyor.

KISIRLIĞA SEBEP OLUYOR

Peridontal enfeksiyonlar kısırlığa katkıda bulunan sebeplerden biri. Bu bakteriler, dişeti enfeksiyonu klinik olarak belirti vermeden önce bile sistemik etkisini gösterebilir. Bu nedenle üreme çağındaki kadınlar ağız sağlığına özen göstererek düzenli kontrollerini ihmal etmemeliler.

KADINLAR DÜZENLİ DİŞ MUAYENESİNİ YAPTIRMALI

Enfeksiyonlar dişleri destekleyen dokunun bakteriyel durumu olmakta ve tedavi edilmezse diş kaybına bile yol açabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar düzenli diş muayenesini ve folat takviyesini unutmamalıdır. Diş eti hastalıkları ve iltihabı tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur ve bu durumu geçirebilmek için mutlaka bir dişçiye görünmek şart olmaktadır.