Güneşin zararlı etkilerinin yanı sıra vücuda sağladığı bir çok yarar da bulunmaktadır. Bunlardan biri de zayıflama problemleri olmaktadır. Güneş ışınlarında oldukça fazla bulunan d vitamini zayıflamaya oldukça yardımcı bir unsurdur. Özellikle bolca D vitamini tüketenlerin bel çevrelerinin az tüketenlere göre daha düşük olduklarını ortaya koydu.

D vitaminin kemik sağlığı üzerinde de oldukça faydalı etkileri bulunmasıyla beraber D vitamini insan iskelet sistemini ve kemiklerini güçlendirir. Yaşlı insanlarda kemik kırılmaları yeterli düzeyde D vitamini alınarak daha aza indirilebilir. Ayrıca yine yetişkin insanlarda kemik rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Çocuklarda ise raşitizm hastalığını önlemede etkilidir. D vitamini aynı zamanda insandaki yüksek tansiyon üzerinde de etkilidir.

D vitamini alan insanların bel bölgelerindeki yağlanmanın ve fazla kilonun daha az olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Özellikle sıcak ülkelerde olan insanların belinin inceliği bu unsurdan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple yaptığımız spor faaliyetlerinin güneşle beraber uygulanması sağlığımız ve erken kilo verebilmemiz açısından oldukça önemlidir. Bu durum bel bölgesindeki yağlanmaları da oldukça çabuk geçirmemize yardımcı olacaktır.