Dr. İbrahim Saraçoğlu, günde beş tane dut yemenin insan sağlığı için önemini vurgulayarak, dutun şifa verdiği hastalıkları sıraladı. Saraçoğlu, beyaz dut her gün düzenli olarak tüketildiğinde, vücutta doğal antibiyotik etkisi gösteriyor. Özellikle yaz aylarında, taze olarak tüketilen şifa kaynağı dutun doğal antibyotik etkisi gösterdiğini, kış mevsimi'nde tüketilen beyaz dutun ise, gribe ve diğer soğuk algınlığına bağlı hastalıklara karşı koruduğunun altını çizmektedir.

ŞİFA KAYNAĞI BEYAZ DUT NASIL TÜKETİLİR?

Yarım litre kaynayan klorsuz temiz suyun içerisine 5-6 yemek kaşığı beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatın. 5 dakika geçtikten sonra ocağın altını kapatın. Ilıyınca süzme işleminş yapın ve yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına içmeye özen gösterin.

Özellikle eski zamanlarda Anadolu da, şifa kaynağı olan beyaz dut yapraklarının özellikle diyabet hastalarında oluşan, kapanmak bilmeyen yaralara karşı kullanıldığı, Osmanlı döneminden itibaren bilinmektedir. Dut yapraklarının içerisinde barındırdığı doğal antibiyotik maddesi, diyabet hastalarının derilerinde kapanmayan zorlu yaralara karşı önemli bir etki oluşturmaktadır.