Sebze ve meyveler beslenme piramidinde önemli yer tutuyor. Ancak bilmediğimiz bir şey var: sebze ve meyveler büyük oranda sudan oluşur ve günlük enerji ihtiyacımızın küçük bir kısmını karşılarlar. Bu noktada devreye karbonhidrat, lif ve mikrobesinler olarak adlandırdığımız vitamin ve mineraller girer. Uzmanlar, hangi besinlerin ne kadar tüketilmesi gerektiğini madde madde açıkladı:

MEYVE VE SEBZELER

Folik asit, A vitamini, E-C ve B kompleks vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, selenyum, çinko ve diğer antioksidan özellikli bileşiklerden bolca bulunduran meyve ve sebzeler konu enerjiye gelince biraz yetersiz kalsa da, zararlı maddelerin vücuttan atılmasında önemli rol oynar. 

C VİTAMİNİ YAĞ YAKIYOR

Meyve sularını tüketmeden hemen önce sıkıp hazırlayarak, alacağınız faydayı maksimize edebilirsiniz! Her öğünde yeşil yapraklı bitki tüketmek son derece önemli. Zira yeşil yapraklı bitkiler, vücuttaki atık maddelerden kurtulmayı hızlandırır. Kahvaltıda salatalık, yeşil biber, marul, maydanoz, dereotu, roka ve tere ile tabağınızı süsleyebilir; diğer öğünlerde lahana, brokoli, pazı, ıspanak ve kuşkonmazı ister ana yemek olarak, isterseniz et ve balığın yanında tüketebilirsiniz. Böylelikle karaciğerinize büyük bir iyilik yapar, vücuttan toksik maddeleri atmasına yardımcı olursunuz. 

KEREVİZ

Yaşlanmaya karşı en büyük destek, domateste saklı: likopen! Öte yandan sabah uyandığınızda ya da günün sonunda vücudunuzda şişlik ve ödeme rastlarsanız ya öğününüze maydanoz ekleyin ya da bir miktar maydanoz suyu hazırlayıp tüketin.

Uzmanların ortaya koyduğu çalışma, kerevizin kandaki kötü kolesterolü düşürdüğünü, aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Meyveler su, vitamin ve mineraller açısından olduğu kadar şeker açısından da zengindir. Yine de yazın bolca şeftali, kayısı, kavun ve karpuz tüketmek susuzluğu giderip kaybedilen minerallerin yerine konmasına yardımcı olur.