Su ürünlerinin insan diyetine girmesi 160 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Su ürünleri deyince herkesin aklına ilk olarak; balık, ıstakoz, karides gibi canlılar gelmektedir. Oysa su ürünleri, denizden veya tatlı sudan elde edilen her türlü gıda maddesine verilen ortak addır. Yenilebilir su bitkileri de denizin insanlara sunduğu mucizevi bir besin kaynağıdır. Tarih boyunca da sahil erişimi olan her toplum yemeklerinde ve tıp alanında bu bitkileri kullanmıştır.

ESMER SU YOSUNU

Esmer su yosunu, tuz yerine kullanılmak üzere veya gıda maddesine ilave olarak granüle halde getirilmektedir. Zengin bir iyot kaynağı olduğu için diyette iyot oranını artırmak için kullanılabilmektedir.

KOMBU

Tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarır. Metabolizmayı uyarır. Vücuttaki atık madde ve zehirli maddelerin suda çözülebilir hale gelerek atılmasını sağlar. Kanı temizler. Sinir sistemini düzenler.

WAKAME

Japonya ve Kore’de popüler bir yemek olan wakame; marul ve susam yağı ile yapılmaktadır. Sıklıkla miso çorbalarında veya basit çerezlerde ince şeritlerin üzerinde yüzen halde bulunmaktadır. Kombu ve diğer su yosunlarıyla aynı besin kompozisyonlarına (iyot, magnezyum, kalsiyum vb.) sahiptir.

DULSE

Dulse, Kuzey Atlantik ve Kuzeybatı Pasifik okyanuslarındaki kayalara tutunan kırmızı bir deniz yosunudur. Çoğunlukla parçalanır, kurutulur ve çorbalar üzerine serpilir. Ancak taze dulse tereyağı ve sarımsakla sote edilebilmekte veya zeytinyağı ve tuz ile ovulabilmekte ve cips yapmak için fırında kavrulmaktadır.