Evlilik yapan her kadın bebek sahibi olacağı günü hayal ederek hayatına devam eder. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu hayalin gerçekleşmesi bazı etkenlerden dolayı gerçekleşmeyebilir. Kadınların hamile kalmalarına pek çok olumsuz etken bulunmaktadır. Özellikle hamile kalmayı zorlaştıran etkenlerden bir tanesi, kadının ilerleyen yaş faktörüdür. İlerleyen yaşlarda kadınların yumurtalarının fonksiyonel olarak yetersiz olması gebeliğe engel teşkil eden en önemli sorunlardan biridir.

TIKALI OLAN TÜPLER

Hamileliğe engel olan etmenlerden birisi de tıkalı olan tüplerdir. Tüpler yumurta ile spermin bir araya gelmesini sağlayan fonksiyonel bir aracı olarak tanımlanır. Kadınlarda iki yumurtlama tüpü bulunmaktadır. Cinsel birliktelikten sonra sperm rahim kanalı ağzıyla rahim içine geçerek, oradan tüplere kolayca ulaşır. Tüplerde bir tıkanıklık söz konusu ise, bu karşılaşma sağlanamaz ve gebelik oluşmaz.

ÇİKOLATA KİSTİ

Hamile kalamamaya en büyük etkenlerden biri olan çikolata kisti sorunu oldukça önemlidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlardan sonra da hala çocuk sahibi olunamıyorsa tüp bebek yöntemine başvurmak gerekmektedir.