Bir araştırma şirketi tarafından bulunan sakız sayesinde kanser hücrelerinin oluşumu ve vücuda yayıldığı alanlar kontrol edilebilmiştir. Bu sakız sayesinde kanser teşhisinin daha kolay olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Uzmanlar özellikle sakızın 15 dakika boyunca çiğnendikten sonra etkisini göstererek kanserli hücrelerin teşhis edilmesinde büyük rol oynadığını belirttiler. Sakız çiğnendiği esnada tükürükten salınan maddelerin sakız kolayca yapışmasından oluşan bu maddeler içeriğinde kanser hücresi olup olmadığını kısa sürede ele vermektedir. Bu sakızlara örnek olarak bir çok kanser türünün de teşhisinde kullanılmaktadır. Bilim insanları şimdiye kadar pankreas kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserini tespit edebilen farklı sakız türleri geliştirdi. Her hastalığın farklı kimyasallar ürettiğini düşünürsek tükürük bezlerimiz tarafından salgılanan bu ipuçlarından hangi tür kanser hastalığına yakalandığınızı da teşhis edebilmek oldukça mümkündür.

Araştırmalar sonucunda uzmanlar bu bulgulara dayanarak kişinin hangi tür kansere yakalandığını büyük oranda tahmin edebilmektedir. Bu bulgulara istinaden de  bu hastalığın erken teşhis koyulan kanser türlerinde bulgunun ve tedavinin de oldukça kolay olabildiği kolayca görülebilmektedir.