Uzmanlar, daha önceden çok az kişinin duyduğu kekremiş meyvesinin insan sağlığı açısından faydalarını açıkladı. Bugüne kadar kekreyemiş ismini duymadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. İşte yağ yakımı ile bilinen bu meyve hakkında öğrenmeniz gereken her şey... İskandinavya’da yaşamıyorsanız veya Ikea’ya gidip reçelini veya meyve suyunu içmediyseniz, kekreyemişi bilmiyor olabilirsiniz. Newsner'ın haberine göre kekreyemiş İskandinav ülkelerinde mucize meyve olarak da adlandırılıyor.

KEREMİŞ MEYVESİ TANIMI VE FAYDALARI

Kekreymiş ve yabanmersini aynı aileden geliyorlar. Kekreyemiş, yabanmersinine göre daha küçük, sulu ve tatlı. Ayrıca içerisinde bolca vitamin barındırıyor.

Daha önce sizlere mucize meyve diye sunulan birçok meyveyle karşılaşmışsınızdır. Ancak kekreyemiş çok başka!

Taneli ufak meyveler çok besleyicidirler ve vitaminle doludurlar. Acai ve kurt üzümü günümüzde oldukça revaçta. İnsanların yeni yeni keşfettikleri şey ise kekreyemişin bunlardan çok daha faydalı olduğu gerçeği.

2014 yılında İsveç’te yapılan bir araştırmada kekreyemişin yüksek yağ içerikli diyetlerin olumsuz etkilerini yok ettiği gösterildi.

İsveç’in Lund Üniversitesi kampüsünde yer alan Antidiabetic Food Centre’da gerçekleştirilen araştırmanın öncüleri Araştırmacı Karin Berger ve doktora öğrencisi Lovisa Heyman’dı.

Deneyde fareler iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki fareler az yağlı besinlerle ikinci gruptaki fareler ise fazla yağlı besinlerle beslendi. Araştırmacılar daha sonra fazla yağla beslenen fareleri de farklı gruplara ayırdı. Bunlardan bazılarına kekreyemiş, bazılarına yaban mersini bazılarına da ahududu verildi. Gruplardan birine ise hiçbir şey verilmedi.

Üç ayın ardından kekreyemiş verilen grubun en iyi sonuçları gösterdiği tespit edildi. Yüksek yağlı besinler tüketmelerine rağmen kilolarında bir artış gözlenmedi. Kan şekeri ve insülin seviyelerinin dengeli olduğu görüldü. Karaciğerlerindeki yağ oranı, yüksek yağlı besinlerle beslenmelerine rağmen kekreyemiş verilmeyen farelere göre çok daha azdı.

Araştırmacılar kekreyemişin sağlığa neden bu kadar faydalı olduğunu tam olarak ifade edemiyorlar. İddialar ise kekreyemişe kırmızı rengini veren polifenol isimli antioksidanın bunu sağladığı yönünde.