Derinin üst kısmında portakal kabuğu görünümünü alan selülit deri altındaki yağ dokularının bağ dokuları arasında sıkışması sonucunda meydana gelir. Östrojen hormonundan dolayı kadınlarda daha sık görülen selülitler özellikle menopoz ve hamilelik dönemlerinde daha sık ortaya çıkmaktadır.

SELÜLİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Selülite genetik ve hormonal faktörler, yaşın ilerlemesi, beslenme şekli ve hareketsiz yaşamın neden olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte hareketsiz yaşamda hızla arttı. Uzun süre oturarak çalışmak ya da ayakta durmak bacaklara baskı yaptığından bacaklarda kan akışı sağlanmaz ve yağ depolanır. Gün içerisinde yapacağınız çok basit egzersiz hareketleri ile selülitten kurtulabilir ve selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.

SELÜLİTİ ENGELLEYEN HAREKETLER

BÖLGESEL MASAJ YAPIN

Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki kan akışını sağlamak için selülitli bölgelere masaj yapabilirsiniz. Biberiye ve susam yağı kan akışını hızlandırmasını sağladığından rahatlıkla kullanarak masaj yapabilirsiniz.

AEROBİK ÇALIŞIN

Cilt ve cilt altı yağlarını yakarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlayan aerobik çalışmalarını düzenli olarak her gün yaptığınızda selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.

TEMPOLU YÜRÜYÜN

Her gün yarım saat tempolu yürümek bacak kaslarında cilt altı yağlarının yakılmasını sağlar.