Uzmanlar, bebeklerin cildinde uzun vadeli hasara neden olabilecek yağlarla masaj yapılmaması konusunda ebeveynleri uyardı. Bir çok uzmanın bebek masajının önemine değinmesi, annelerde hassasiyet oluşturdu. Bebeklere yapılan masaj çok faydalı ancak kullanılan yağlar kesinlikle önerilmiyor. Satılan bebek masaj yağlarının içerisinde bulunan zeytinyağı ve ayçiçek yağı, bebeklerde egzama ve diğer cilt şikayetlerine neden olabiliyor.

PİYASADAKİ ÜRÜNLER TEHLİKE SAÇIYOR!

Uzmanlar, annelerin bebeklerine piyasada satılan ürünler veya herhangi bir yağla masaj yapmaması gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar ise, en doğal yağların bile bebeklerin cildine zarar verdiğinin altını çizdi. Ailelerin sık sık bu hataya düşmesi bir çok cilt probleminin oluşmasına neden oluyor. Çocukluk egzaması yaklaşık olarak her üç çocuktan birinde görülüyor. Satılan bebek masaj yağlarının içerisinde bulunan maddeler, bebeklerde egzama ve diğer cilt şikayetlerine neden olabiliyor.

BEBEK MASAJI SU İLE YAPILMALI

Bu tip yağların cilde zarar verdiğini gösteren güçlü kanıtlar var, fakat bu yağları ebelerin bile kullandıklarını vurgulayarak, kullanımı durdurmak gerektiğine dikkat çekti. Bebeğe yapılacak en iyi masajın su ile olabileceğini kaydetti.