Yapılan yeni araştırma bebeklerinizi ne kadar çok kucaklarsanız beyinlerinin o kadar fazla geliştiğini kanıtladı. Sürekli çocuğunuzu kucağınıza alıyorsanız bu alışkanlığı daha sık yapmanız gerekiyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre fiziksel temas bebeğin gelişimini direk olarak etkiliyormuş.

Bir araştırmada çocuğunuzu ne kadar çok kucaklarsanız beyni o kadar fazla gelişiyormuş. Deneyse erken doğmuş ve planlanan zamanda doğmuş 125 bebek kullanıldı. Fiziksel temasa nasıl tepki verdikleri gözlemlendi.

Deneyse, erken doğan bebeklerin, doğmayanlara oranla fiziksel temasa daha az tepki verdiği görüldü. Öte yandan aile veya hastane çalışanları tarafından fiziksel temasa uğrayan bebeklerin beyin tepkilerinin daha hızlı olduğu kaydedildi. Uzmanlar bebekle fiziksel temasta bulunmanın veya kucağınızda sallamanın beyin gelişiminde pozitif anlamda büyük farklılık yarattığını aktardı.

Bebeğinizle fiziksel temas kurmanız çok önemli. Bebekler anne karnındayken de fiziksel temas içinde oluyorlar. Tıpkı anne karnındaki gelişimi gibi bebek dünyaya geldikten sonra da onunla kuracağınız minik fiziksel temaslar beyinlerinin gelişmesini sağlıyor. Kısacası bebeğinizin beyninin gelişimini olumlu anlamda etkilemek için bebeğinizle fiziksel temas kurmanız gerekiyor.